29 czerwca, 2021

Co jemy podczas diety keto?

Po jakie produkty należy sięgać, przebywając na diecie ketogennej? Jak wiadomo dieta kato określana jest jako dieta wysokotłuszczowa oraz niskowęglowodanowa – co to jednak oznacza?

Keto dieta oznacza przede wszystkim rezygnację z produktów o wysokiej zawartości węglowodanów na rzecz tłuszczów. Nie oznacza to jednak jadłospisu obfitującego w ciężkostrawne posiłki przygotowywane w głębokim tłuszczu. Dieta ketogeniczna wymaga sięgania po produkty z naturalnie wysoką zawartością cennych tłuszczów, przy utrzymaniu nie wysokiego odsetka węglowodanów.

Dieta keto oraz jej cel

Celem jest przyzwyczajenie organizmu do pozyskiwania energii z innych źródeł, niż tylko wyłącznie z dostarczanych wraz z pożywieniem cukrów. Dieta keto opiera się na wartościowych tłuszczach (w większości pochodzenia roślinnego). Wykluczając z diety węglowodany i zastępując je tłuszczami, wprowadza się organizm w stan ketozy. 

 • Najistotniejsze procesy zaczynają zachodzić w wątrobie, która zajmuje się metabolizowaniem tłuszczów. W wyniku rozpadu kwasów tłuszczowych powstają ciała ketonowe, które mają wpływ na regulowanie łaknienia, a także pomagają zahamować potrzebę na podjadanie w ciągu dnia. Dobrze rozplanowana – i co najważniejsze, przestrzegana – dieta keto pomaga utrzymać ten stan. 

Efekt? Organizm zaczyna wykorzystywać własne rezerwy do generowanie energii, co oznacza, że rozpoczyna się proces dynamicznego spalania tkanki tłuszczowej. Skutkuje to: 

 • zauważalnym spadkiem wagi (nawet około 1 kilograma na tydzień),
 • polepszoną gospodarką energetyczną w organizmie (brak nagłych spadków energii w ciągu dnia), 
 • szybszą regeneracją w czasie snu, 
 • lepszym samopoczuciem.

Jak skomponowana jest dieta pudełkowa keto

Dieta pudełkowa keto opracowana jest w taki sposób, aby w ciągu dnia dostarczała odpowiedniej ilości kalorii, podzielonych na odpowiednią ilość posiłków. W przypadku tego typu diety bardzo ważne jest zachowanie regularności. Oznacza to, że przerwy na niewielki posiłek warto zaplanować co kilka godzin. Keto dieta nie okaże się w pełni efektywna, jeśli zdecydujemy się jeść np. jeden duży posiłek wieczorem – wpłynie to negatywnie na zachowanie ciągłości ketozy. 

Po jakie produkty sięgamy w diecie ketogenicznej? 

 • mięso drobiowe: przede wszystkim kurczak i indyk, które co prawda są mięsami stosunkowo chudymi, ale za to bogatymi w porcję łatwo przyswajalnych protein;
 • mięso wieprzowe: jak np. schab, który dostarcza protein oraz witamin z grupy B, a także kilku rodzajów kwasów tłuszczowych; 
 • ryby: jak np. makrela i łosoś, których mięso zawiera w sobie wartościowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6, które są bardzo ważnym elementem w diecie ketogenicznej, a także stanowią źródło witaminy D; 
 • bogate w białko jajka;
 • nabiał: mleko, sery, twarożki, jogurt czy sery żółte i dojrzewające, które zapewniają nie tylko porcję tłuszczów, ale również białka oraz stanowią źródło rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K.
 • warzywa, owoce, orzechy i pestki, a w szczególności te, które zawierają niewiele węglowodanów, a sporo tłuszczu, jak np. awokado, jarmuż, szpinak, sałata, kapusta, brokuły, kalafior, ogórek, cukinia, papryka, bakłażan, cebula (a także grzyby), owoce sezonowe (truskawki, jagody, maliny, jeżyny), orzechy ziemne, macadamia, włoskie, migdały. 

Podstawą z jakiej czerpie keto dieta pudełkowa są przede wszystkie zdrowe tłuszcze, które znaleźć można w mięsie, nabiale i warzywach, ale także oleje tłoczone. Są one źródłem kwasów tłuszczowych: 

 • nasyconych: obecnych w jajkach, czerwonym mięsie, maśle, a także w oleju kokosowym i oleju MCT (który jest szczególnie polecany przy wariancie MCT diety keto), 
 • jednonienasyconych: które znajdujemy w rybach, oliwie z oliwek, awokado, nasionach chia oraz wielu odmianach orzechów, 
 • wielonienasyconych: które znaleźć można w produktach takich jak tłuste ryby (wspomniane już łosoś oraz makrela), orzechach oraz w tłoczonych na zimno olejach roślinnych, które powinny stanowić dodatek do sałatek, koktajli, dipów czy warzyw. 

Ketogeniczna dieta pudełkowa od BonappeFIT zawiera w sobie wymienione produkty, skomponowane w taki sposób aby w ciągu dnia możliwe było zachowanie odpowiednich proporcji tłuszczów, białka i węglowodanów. 

Logo bonappefit
Administrator Bonappefit
Polecane posty

Czy catering ketogeniczny sprawdzi się dla sportowca?

Catering keto z roku na rok zyskuje na popularności. Co sprawia, że sięga po niego tak wiele osób? Wszystko przez pozytywny wpływ na organizm, co zgodnie potwierdzają dietetycy. Catering ketogeniczny to również opcja, z której [...]

Śledź nas