22 października, 2021

Dla kogo przeznaczona jest dieta pudełkowa bezglutenowa?

Rosnąca świadomość w zakresie zdrowia sprawia, że coraz więcej mówi się o różnego rodzaju problemach, o których istnieniu dotychczas miało świadomość niewiele osób. Jednym z nich jest nietolerancja glutenu i laktozy. Nadwrażliwość na produkty z ich składem bywa kłopotliwa – szczególnie podczas przygotowania posiłków. Na szczęście istnieje dieta pudełkowa bez glutenu i nabiału. Sprawdź, jak wygląda i co warto o niej wiedzieć. 

Kiedy jest wskazany catering bezglutenowy?

Dieta pudełkowa bezglutenowa to idealne rozwiązanie dla tych osób, które mają uczulenie na gluten. Składnik ten to nic innego, jak połączenie białek znajdujący się przede wszystkim w pszenicy, ale także innych zbożach. Co więcej, śladowe ilości glutenu mogą znajdować się w różnych produktach – nie tylko w pieczywie, jak twierdzi wiele osób. Nadwrażliwość na gluten objawia się problemami zdrowotnymi takimi jak:

 • dokuczliwe wzdęcia,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • różnego rodzaju podrażnienia skóry,
 • uczucie puchnięcia całego ciała.

Łagodne uczulenie na gluten bywa zwykle początkowo lekceważone. Jednak osoby z poważną nietolerancją mogą reagować na ten składnik zdecydowanie bardziej niż inni. Pojawiają się u nich nawet duszności zagrażające życiu. Dlatego tego problemu nie należy absolutnie bagatelizować. W przypadku wykrycia alergii bardzo ważna jest zmiana codziennego żywienia.

Dieta pudełkowa bez glutenu i laktozy – kiedy warto się na nią zdecydować?

Poza alergią na gluten drugim bardzo poważnym problemem jest także nietolerancja laktozy. Jest to składnik produktów spożywczych powstających na bazie mleka krowiego, owczego i koziego. Znajduje się więc w:

 • jogurcie,
 • serach różnego rodzaju,
 • śmietanie,
 • kefirze,
 • maślance,
 • lodach,
 • przekąskach mlecznych.

Nietolerancja na laktozę objawia się bardzo podobnie, jak w przypadku glutenu. Mogą pojawić się problemy żołądkowe czy wysypka na skórze. W takim przypadku dieta pudełkowa bez glutenu i laktozy to naprawdę dobre rozwiązanie, na które warto się zdecydować.

Dieta pudełkowa bezglutenowa – na jakich produktach bazuje?

Catering bezglutenowy nie jest mocno ograniczony, jak twierdzi wiele osób. Składników spożywczych, które nie mają w swoim składzie glutenu jest naprawdę sporo. Są to przede wszystkim:

 • ziemniaki,
 • kukurydza,
 • ryż,
 • warzywa,
 • owoce,
 • orzechy,
 • mięso,
 • ryby.

Wybór jest zdecydowanie większy, jednak już patrząc na powyższe składniki można stwierdzić, że jadłospis, jaki przewiduje dieta pudełkowa bezglutenowa nie będzie wcale monotonny. Warto także zauważyć, że nad stworzeniem menu pracują doświadczeni dietetycy z ogromną wiedzą zawodową. Dokładają oni zatem wszelkich starań, aby posiłki były różnorodne – pełne smaków i aromatów, które zachęcają do zamówienia cateringu pudełkowego.

Dieta pudełkowa bez glutenu i laktozy – co zastępuje nabiał?

Dieta pudełkowa bez glutenu i nabiału wcale nie oznacza, że jest się w jakiś sposób ograniczonym. Mleko zwierzęce zastępuje się bowiem napojami i produktami roślinnymi. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku składniki na bazie kokosu, ryżu czy migdałów. Nie tylko są one zdrowe, ale przede wszystkim mają wyjątkowo ciekawy smak. Na taką zamianą decyduje się także sporo osób, które nie mają problemów z alergią na laktozę, co tylko świadczy o ich jakości.

Dieta pudełkowa bez glutenu i nabiału – dlaczego warto na nią postawić?

Catering bezglutenowy oraz bez dodatku laktozy jest bardzo dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych osób, które dopiero uczą się, co mogą jeść, a czego powinny unikać. Przywyknięcie do nowego menu nie jest proste. Natomiast dieta pudełkowa bez glutenu i laktozy eliminuje konieczność przygotowywania posiłków. Codziennie rano otrzymuje się zestaw na cały dzień.

Dodatkowym plusem w przypadku gotowego cateringu jest także spora oszczędność czasu. Nie tylko nie tracisz go na gotowanie, ale również na robienie zakupów. To także pewność, że nie wyrzucić nadmiaru jedzenia, które kupisz. Może więc okazać się, że nagle zaczniesz wydawać zdecydowanie mniej niż dotychczas, a nadmiar gotówki wydasz na swoje przyjemności lub hobby.

Logo bonappefit
Administrator Bonappefit
Polecane posty

Czym różni się dieta dla sportowców od klasycznej?

Osoby aktywne powinny odżywiać się w określony sposób. Mają one bowiem większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż ludzie, którzy na co dzień prowadzą siedzący tryb życia bez większej aktywności. Czym różni się dieta dla [...]

Jakich efektów można oczekiwać na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna cieszy się ogromną popularnością. Wszystko ze względu na widoczne efekty, które można uzyskać już w kilka tygodni od zmiany swojego sposobu żywienia. Na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna? W jakim celu jest stosowana? [...]

Dla kogo przeznaczona jest dieta pudełkowa bezglutenowa?

Rosnąca świadomość w zakresie zdrowia sprawia, że coraz więcej mówi się o różnego rodzaju problemach, o których istnieniu dotychczas miało świadomość niewiele osób. Jednym z nich jest nietolerancja glutenu i laktozy. Nadwrażliwość na produkty z [...]

Śledź nas