8 lipca, 2021

Ile kosztuje dieta pudełkowa w praktyce?

Catering dietetyczny dostarcza codziennie na wskazany adres pyszne i zdrowe posiłki.
Posiłki te przyjęło się nazywać dietami pudełkowymi, ze względu na wygodne pudełka w które pakowane jest jedzenie. Koszt takiej diety pudełkowej jest uzależniony od wielu czynników, jak np: jej kaloryczności oraz rodzaju i przeznaczenia danej diety. Przez to na pierwszy rzut oka wydaje się nam że koszt takiego żywienia jest dosyć wysoki, jednak po dokładniejszej analizie dochodzimy do wniosku że koszt jest porównywalny do wydatków osoby stosującej się w restauracjach.

Na czym polega dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa, czyli inaczej catering dietetyczny polega na dostarczaniu klientom zdrowych posiłków każdego dnia na wskazany adres. Rodzaj oraz kaloryczność takiej diety dobierana jest samodzielnie, niektóre cateringi dietetyczne oferują konsultację z dietetykiem który pozwala dobrać dla nas odpowiednią dietę. 

Dla każdego dieta dobierana jest indywidualnie według własnych potrzeb a w jej doborze pomagają następujące parametry: 

  • płeć,
  • wiek,
  • parametry antropometryczne – wzrost, masa ciała, 
  • poziom aktywności fizycznej,
  • specjalne potrzeby dietetyczne (nietolerancja laktozy/glutenu, dieta bezmięsna lub postna),
  • cel, jaki chcemy osiągnąć – budowa masy mięśniowej, utrzymanie masy ciała na aktualnym poziomie, odchudzanie.

Jeśli obraliśmy nasz cel i wiemy ile wynosi nasze BMI możemy wybrać odpowiednią dla nas kaloryczność. Tania dieta pudełkowa zazwyczaj posiada do wyboru niskie wartości kaloryczne (1000, 1200, 1500, 1700, 2000) kcal. Droższy catering pudełkowy oferuje natomiast warianty od 1000 do nawet 4500 kcal – taki zastrzyk kaloryczny jest odpowiedni dla sportowców i osób aktywnych, a nie dla osób spędzających większość czasu w biurze.
Ważne jest zatem aby dobrać kaloryczność do naszego trybu życia oraz celu jaki chcemy osiągnąć.

Standardowo dieta pudełkowa obejmuje 5 posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja), niektóre cateringi dietetyczne dodatkowo pozwalają na wybór wariantu 3 posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad) jest to wariant diety pudełkowej najczęściej zamawiany do biura.

Dlaczego warto wybrać dietę pudełkową?

Z wielu powodów wybór cateringu pudełkowego jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Pozwala nam zaoszczędzić ogromną ilość czasu – nie musimy robić zakupów i samodzielnie przygotowywać przemyślanych zdrowych posiłków, jest to zatem wygoda dla zamawiającego. Catering pudełkowy przygotowywany jest przez dietetyka oraz kucharza, więc mamy pewność że dieta będzie odpowiednio zbilansowana i smaczna.
Jest to idealne rozwiązanie dla osób nie umiejących gotować a chcących prowadzić zdrowy tryb życia, lub dla osób zbyt pochłoniętych pracą, które nie mają czasu na gotowanie zdrowych posiłków.

Ile kosztuje dieta pudełkowa? 

Ceny diet pudełkowych są uzależnione od typu diety, kaloryczności oraz długości zamówienia. Wiele cateringów dietetycznych oferuje swoim klientom rabaty od długości zamówienia, dlatego w wielu przypadkach opłaca się zamawiać na jak najdłużej by maksymalnie zmniejszyć cenę diety.

Tania dieta pudełkowa to koszt nawet od 30 zł za dzień, co przy wyborze zamówienia na 5 dni daje nam to koszt 150 zł. Jednak wybierając zamówienie na powyżej 20 dni możemy spodziewać się rabatu w wysokości 5 zł na 1 dniu zamówienia – taka dieta kosztuje wtedy 25 zł/dziennie, co daje nam koszt w wysokości 500 zł. Oznacza to że na dłuższym zamówieniu możesz zaoszczędzić nawet 100 zł.

Drogie cateringi to koszt rzędu 40-90 zł za dzień zamówienia, co stanowi  ogromny przeskok cenowy.

Ile kosztuje standardowa dieta pudełkowa? Na cenę zestawy diety pudełkowej składa się:

  • Typ diety – specjalne diety, np. dieta ketogeniczna lub paleo może być droższa od zwykłej standardowej diety, co jest spowodowane wyższym poziomem skomplikowania diety.
  • Liczba posiłków – często zdarza się że wariant 3-posiłkowy jest o wiele tańszy od wariantu 5-posiłkowego.
  • Kaloryczność diety – im wyższa kaloryczność, tym wyższy jest koszt diety. Dlatego też koszt rzędu 90 zł/dziennie należy się przygotować jeśli sięgamy po dietę o kaloryczności powyżej 3500 kcal.
  • Jakość produktów – jeśli dania przygotowane są z produktów BIO lub wysokiej jakości, to naturalnie również przekłada się to na wyższy koszt zestawu.

Na dietach pudełkowych zdecydowanie nie warto oszczędzać. W wielu przypadkach wysoka cena wynika z wykorzystania wysokiej jakości produktów, co oznacza, że przygotowanie na ich bazie posiłki są zdrowsze i bardziej wartościowe.
Dla wielu osób catering dietetyczny wydaje się drogi, jednak często zdarza się, że koszt cateringu pokrywa się, lub nawet jest niższy niż wydatki przeciętnej osoby na jedzenie.

Logo bonappefit
Administrator Bonappefit
Polecane posty

Czy catering ketogeniczny sprawdzi się dla sportowca?

Catering keto z roku na rok zyskuje na popularności. Co sprawia, że sięga po niego tak wiele osób? Wszystko przez pozytywny wpływ na organizm, co zgodnie potwierdzają dietetycy. Catering ketogeniczny to również opcja, z której [...]

Śledź nas