28 listopada, 2021

Jakich efektów można oczekiwać na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna cieszy się ogromną popularnością. Wszystko ze względu na widoczne efekty, które można uzyskać już w kilka tygodni od zmiany swojego sposobu żywienia. Na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna? W jakim celu jest stosowana?

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna zakłada drastyczne zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów na rzecz tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. W ten sposób można uzyskać stan ketozy. Regularnie stosowana dieta ketogeniczna pozwala na uzyskanie wielu widocznych rezultatów, w tym poprawy funkcjonowania niemal całego ciała. Przez wiele osób jest ona stosowana również w celu zgubienia zbędnych kilogramów.

Na ogół dieta ketogeniczna zakłada około 3-4g tłuszczu na 1g białka. Tłuszcz powinien wówczas zaspokajać nawet 80% dziennego zapotrzebowania na energię. W skład posiłków na tej diecie mogą wchodzić m.in. niektóre warzywa, ale znaczenie ma też mięso, jajka, sery czy ryby. Tłuszcze pochodzą najczęściej z roślin tłoczonych na zimno.

Jakie efekty daje dieta ketogeniczna?

Jeśli chodzi o to, co daje dieta ketogeniczna, efekty różnią się w zależności od osoby. Najczęściej chodzi jednak o szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. Nie są to jednak jedyne rezultaty, które można uzyskać poprzez regularne praktykowanie diety ketogenicznej.

Efekty, jakie daje dieta ketogeniczna:

  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • ustabilizowanie sposobu uwalniania energii,
  • polepszenie zdolności koncentracji,
  • obniżenie poziomu złego cholesterolu,
  • obniżenie poziomu cukru we krwi.

Aby dieta ketogeniczna była skuteczna, konieczne okazuje się praktykowanie jej regularnie. Zazwyczaj rezultaty pojawiają się dopiero po kilku tygodniach, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od organizmu danej osoby. Jeśli chodzi o sposób żywienia, jakim jest dieta ketogeniczna, efekty po miesiącu to m.in. wyraźne obniżenie ciśnienia krwi. Prawdopodobnie po tym czasie zaobserwujesz także spadek masy ciała.

Niektóre osoby boją się sposobu żywienia, jaki zakłada dieta ketogeniczna. Catering dietetyczny pozwala jednak na zapoznanie się z tą metodą chudnięcia bez konieczności samodzielnego przygotowywania posiłków i zgłębiania najważniejszych informacji na temat diety keto. Istnieje opcja wykupienia go zaledwie na kilka dni, a po tym czasie zdecydowania się na dłuższy okres.

Ile można schudnąć na keto?

Wiele osób zastanawia się także, ile można schudnąć na keto. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Zależy ona zarówno od uwarunkowań organizmu, jak i postawionego celu. Niektóre osoby chcą zrzucić zaledwie kilka kilogramów, a po tym czasie stopniowo wracają do standardowego sposobu żywienia. Czasem jednak konieczne okazuje się schudnięcie z poziomu otyłości. Wówczas cały proces trwa dłużej, ale jest on niezwykle skuteczny. Warto jednak pamiętać o tym, że nie można zrzucać zbędnych kilogramów zbyt szybko. Jest to bowiem niebezpieczne dla zdrowia, a także powoduje efekt jojo, czyli powrót poprzedniej masy ciała z nawiązką.

Na ogół pierwsze efekty pojawiają się dość szybko, jednak są one widoczne głównie pod postacią cyfr na wadze. Na samym początku organizm traci bowiem wodę. Utrata tkanki tłuszczowej następuje później. Wtedy to traci się około 0,5-1kg tygodniowo. Nie są to tak szybkie spadki masy ciała jak na samym początku, jednak dotyczą one bezpośrednio zbędnych kilogramów. Z czasem, najczęściej po miesiącu, efekty stabilizują się i spowalniają. Nie można jednak zniechęcać się i zaprzestawać diety. Jest to bowiem optymalne tempo chudnięcia, które nie doprowadzi do efektu jojo i nie wpłynie negatywnie na organizm.

O czym warto pamiętać, decydując się na dietę ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna musi być przede wszystkim zróżnicowana. W innym przypadku można bowiem doprowadzić do poważnych niedoborów. Warto pamiętać również o tym, by oprócz odpowiedniego jedzenia pić dużą ilość wody. Jest to niezwykle ważne głównie na samym początku, gdy następuje utrata płynów. W ten sposób można chudnąć zdrowo, sprawiając, że dieta ketogeniczna staje się bezpieczna.

Logo bonappefit
Administrator Bonappefit
Polecane posty

Czym różni się dieta dla sportowców od klasycznej?

Osoby aktywne powinny odżywiać się w określony sposób. Mają one bowiem większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż ludzie, którzy na co dzień prowadzą siedzący tryb życia bez większej aktywności. Czym różni się dieta dla [...]

Jakich efektów można oczekiwać na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna cieszy się ogromną popularnością. Wszystko ze względu na widoczne efekty, które można uzyskać już w kilka tygodni od zmiany swojego sposobu żywienia. Na czym dokładnie polega dieta ketogeniczna? W jakim celu jest stosowana? [...]

Dla kogo przeznaczona jest dieta pudełkowa bezglutenowa?

Rosnąca świadomość w zakresie zdrowia sprawia, że coraz więcej mówi się o różnego rodzaju problemach, o których istnieniu dotychczas miało świadomość niewiele osób. Jednym z nich jest nietolerancja glutenu i laktozy. Nadwrażliwość na produkty z [...]

Śledź nas